Czym jest Ethereum?

CMC Markets

Ethereum to platforma cyfrowa, która umożliwia budowanie wielu zdecentralizowanych aplikacji.

Mogą to być programy zabezpieczeń, systemy głosowania, czy też metody płatności. Podobnie jak Bitcoin, Ethereum działa poza kontrolą władz centralnych, takich jak banki i rządy.

Pomysł utworzenia Ethereum powstał dzięki Vitalikowi Buterinowi. Uruchomił on pierwszą wersję platformy w 2015 roku, z pomocą kilku współtwórców. Od tego czasu stała się ona drugą co do wielkości kryptowalutą i przyczyniła się do zwiększenia liczby nowych konkurentów dla Bitcoina.

Jak działa Ethereum

Ethereum działa jako otwarta platforma oprogramowania funkcjonująca w technologii blockchain. Ten blockchain jest hostowany na wielu komputerach na całym świecie, tworząc system  całkowicie zdecentralizowany. Każdy komputer posiada kopię tego łańcucha, a implementacja wszelkich zmian w sieci musi zostać zaakceptowane przez wszystkich.

Co to są dappy?

Dappy to oprogramowanie typu open source, które wykorzystuje technologię blockchain. W przeciwieństwie do tradycyjnych aplikacji, nie potrzebują pośrednika do działania. Ponieważ jest to wciąż stosunkowo nowa koncepcja, trudno jest dokładnie określić jej definicję. Jednak grupa ich wspólnych cech pokazuje, że są one otwarte (zarządzane autonomicznie) i zdecentralizowane.

Do tworzenia dappów wykorzystywane są grupy inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty to skrypty kodu, które mogą ułatwić wymianę pieniędzy, udziałów, treści lub dowolnych innych wartości. Inteligentne kontrakty są tworzone przy użyciu Ethereum Virtual Machine (EVM). Kiedy inteligentny kontrakt znajdzie się w łańcuchu blockchain, działa jak samoczynnie działający program komputerowy. Kontrakty te działają w taki sposób, w jaki zostaną zaprogramowane, bez cenzury, przestojów ani wpływów zewnętrznych podmiotów.

Czy Ethereum to kryptowaluta?

Sam Ethereum zasadniczo nie jest kryptowalutą – słowo Ethereum odnosi się do platformy cyfrowej. Rzeczywiste tokeny (używane do płatności w sieci) nazywane są eterami. Innymi słowy, eter to „kryptopaliwo” (lub kryptowaluta) sieci Ethereum. Jeśli chodzi o transakcje, ceny które widzisz będą odnosiły się do eteru. Niemniej jednak, w wielu sytuacjach zaobserwujesz kryptowalutę określaną jako Ethereum.

Jakie są różnice między Ethereum a Bitcoinem

Jak już omówiliśmy, technologia blockchain związana z Ethereum jest podobna do technologii Bitcoina. Istnieje jednak ważne rozróżnienie dotyczące ich przeznaczenia i możliwości. Bitcoin wykorzystuje tylko jedną konkretną aplikację technologii blockchain. Ostatecznie jest to elektroniczny system kasowy, który umożliwia Bitcoinowe płatności online. Blockchain Ethereum śledzi posiadaczy waluty cyfrowej, ale także koncentruje się na prowadzeniu kodu szeregu zdecentralizowanych aplikacji.

Inne kluczowe różnice

  • Ethereum umożliwia programistom gromadzenie funduszy na własne aplikacje. Mogą zawrzeć umowę i starać się o dotacje od szerszej społeczności.
  • Dostępna jest skończona liczba bitcoinów (szacowana na 21 milionów). W przypadku Ethereum, emisja eteru jest ograniczona do 18 milionów rocznie, co stanowi 25% początkowej podaży. Tak więc, podczas gdy absolutna emisja jest stała, inflacja względna maleje z każdym rokiem.
  • Zamiast wydobywania Bitcoinów, górnicy z Ethereum pracują, aby zarobić eter.
  • Wyceniają oni swoje transakcje na różne sposoby. W Ethereum określa się to mianem „gazu”. Koszty transakcji zależą od wykorzystania przepustowości, wymagań dotyczących pamięci masowej i stopnia złożoności. W przypadku Bitcoina transakcje konkurują na równi ze sobą i są ograniczone rozmiarem bloku.

Jak mogę przeprowadzać transakcje na Ethereum?

Kiedy kupujesz żetony Ethereum (eter) na giełdzie, cena będzie zwykle wyrażona w tradycyjnych walutach (takich jak USD, EUR, GBP). Innymi słowy, sprzedajesz pewną ilość pieniędzy, aby kupić eter. Jeśli cena eteru wzrośnie, będziesz mógł sprzedać z zyskiem, a jeśli cena spadnie, a ty zdecydujesz się sprzedać, poniesiesz stratę. Będziesz także potrzebować dostępu do rachunku lub portfela, aby przechowywać zakupiony przez siebie eter.

Dzięki CMC Markets możesz przeprowadzać transakcje na Ethereum poprzez rachunek CFD. To pozwala Ci spekulować na ruchach ceny bez konieczności posiadania prawdziwej kryptowaluty. Nie przejmujesz własności eteru. Zamiast tego otwierasz pozycję, która zwiększy lub zmniejszy swoją wartość w zależności od ruchów cenowych eteru względem waluty tradycyjnej.

Dlaczego warto przeprowadzać transakcje na Bitcoinie z CMC Markets?

Otwórz długą lub krótką pozycję.

Kontrakty CFD umożliwiają Ci transakcje zarówno na wzrostach jak i na spadkach ceny.

Efektywne wykorzystanie kapitału

Transakcje lewarowane oznaczają, że wpłacasz jedynie niewielki procent pełnej wartości transakcji w celu otwarcia pozycji. Pamiętaj, że zarówno zyski, jak i straty zostaną powiększone i możesz stracić więcej niż wynosił Twój depozyt.

Brak rachunku lub portfela

W przeciwieństwie do przeprowadzania transakcji na rzeczywistym Etherem, nie ma potrzeby otwierania rachunku lub portfela. Oznacza to, że nie trzeba czekać na zatwierdzenie rachunku, nie ma obaw o bezpieczne przechowywanie portfela ani żadnych opłat, jeśli chcesz wypłacić środki w późniejszym terminie.

Nawiąż współpracę z uznanym brokerem

CMC Markets jest regulowanym brokerem. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, a także oferujemy wsparcie dla wszystkich naszych klientów, zawsze gdy rynki są otwarte.

Działaj odpowiedzialnie

Dla większości ludzi kryptowaluty są wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem, a ich wartość może podlegać bardzo dużej zmienności. Chcemy, aby nasi klienci mieli dostęp do wartościowych materiałów edukacyjnych wspierających ich transakcje.

Co wpływa na cenę Ethereum?

Na cenę Ethereum mają wpływ inne czynniki, niż na tradycyjne waluty. Jest mniej narażony na wpływy gospodarcze i polityczne, ale bardziej podatny na takie kwestie jak:

Dostępność – w przeciwieństwie do Bitcoina nie ma ograniczeń co do podaży. Jednak jednostki eterów są nadal dodawane i tracone w miarę upływu czasu, co powoduje, że ich dostępność zmienia się.

Regulacje – Ethereum jest obecnie nieuregulowane przez rządy i banki centralne. Jeśli to zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat, może wpłynąć na wartość Ethereum.

Media – Negatywne relacje w mediach, zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa i trwałości, mogą mieć wpływ na cenę.

Postęp technologiczny – przyszłość technologii blockchain jest nieznana. Jednak jego integracja w obszarach takich jak systemy płatności i platformy crowdfundingowe może zwiększyć jego możliwości.